Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Վաշինգտոնում
Ապրիլի 24-ին Վաշինգտոնի եւ շրջակա նահանգների հայ համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության տարածքում տեղադրված խաչքարի մոտ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողություն:
Հայ համայնքային կազմակերպությունները ծաղկեպսակներ զետեղեցին հուշարձանի մոտ, որից հետո Վաշինգտոնի Հայ առաքելական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եւ Սուրբ Խաչ եկեղեցիների հոգեւոր առաջնորդների կողմից մատուցվեց պատարագ՝ նվիրված Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին:
Նույն օրը՝ երեկոյան, ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի հրավերով, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության եւ ամերիկահայ կազմակերպությունների հետ համատեղ ԱՄՆ Սենատում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառում, որին ներկա էին տասնյակ կոնգրեսականներ, դիվանագետներ, ամերիկահայ կազմակերպությունների ղեկավարներ, հայ եկեղեցու հոգևոր առաջնորդներ եւ հայ համայնքի մոտ 300 ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեզը եւ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսը: Ելույթներով հանդես եկան Ներկայացուցիչների պալատի հայանպաստ խմբի համանախագահներ, ինչպես նաեւ Կոնգրեսի երկու տասնյակից ավելի այլ անդամներ: Բոլոր ելույթ ունեցողները դատապարտեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ Թուրքիայում հայերի նկատմամաբ իրականացված ոճրագործությունը, թուրքական կառավարության կողմից որդերգրված ժխտողականության քաղաքականությունը, կոչ արեցին Միացյալ Նահանգների կոնգրեսին եւ վարչակազմին պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանն իր ելույթում, մասնավորապես, դատապարտեց թուրքական ժխտողականությունը, նշեց, որ այն ապագա չունի եւ կարեւորեց համատեղ պայքարը դրա հաղթահարման ուղղությամբ:
Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Վաշինգտոնի Հայ առաքելական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եւ Սուրբ Խաչ եկեղեցիներում մատուցվեց պատարագ՝ նվիրված անմեղ զոհերի հիշատակին, որին ներկա էին դեսպան Մարգարյանը, ԱՄՆ-ում ԼՂՀ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, ինչպես նաեւ հայ համայնքի բազմաթիվ անդամներ: